CIF Southern Sections schedule, brackets announced

The CIF boys Southern Sections schedules and seeds have been announced for all seven divisons.

The Boys CIF Southern Section playoffs begin on Tuesday evening with the Wild Card matches, and then the first round games begin on Wednesday afternoon.

Below is the first round and Wild Card matchups, but here is a link to a nicer looking spread sheet bracket. Also, all times below are Pacific.

DIVISION 1

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--Edison at Long Beach Poly

B--Beckman at Harvard-Westlake

C--Millikan at San Clemente

D--Lakewood at Northwood

E--Huntington Beach at Irvine University

F--St. John Bosco at Crespi

First round, Wednesday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 Mater Dei

Winner wild-card B at El Toro

Winner wild-card C at Corona del Mar

Servite at #4 Newport Harbor

Winner wild-card D at #3 Loyola

Santa Margarita at Los Alamitos

Winner wild-card E at Dana Hills

Winner wild-card F at #2 Long Beach Wilson

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 5 and 7 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 7 p.m.

DIVISION 2

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--Godinez at Ayala

B--Anaheim Canyon at Vista Murrieta

C--Chaparral at Costa Mesa

D--Ventura at Westlake

E--Thousand Oaks at Claremont

F--Brea Olinda at San Marcos

G--Chino Hills at Great Oak

First round, Thursday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 Agoura

Winner wild-card B at Dos Pueblos

Winner wild-card C at Damien

Winner wild-card D at #4 Foothill

Winner wild-card E at #3 Laguna Beach

Winner wild-card F at Murrieta Valley

Royal at Villa Park

Winner wild-card G at #2 Santa Barbara

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 5 and 6:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 2:45 p.m.

DIVISION 3

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--San Juan Hills at Schurr

B--Redondo at Trabuco Hills

First round, Wednesday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 La Canada

Peninsula at Corona Santiago

Norco at Mission Viejo

Bell Gardens at #4 Palos Verdes

Winner wild-card B at #3 King

South Pasadena at Montebello

Temple City at Tesoro

Corona at #2 Mira Costa

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 2 and 3:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 11:45 a.m.

DIVISION 4

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--Cajon at Rancho Cucamonga

B--Gahr at La Habra

C--Beverly Hills at San Luis Obispo

D--Etiwanda at Downey

E--Warren at Sunny Hills

F--Paso Robles at Redlands

First round, Thursday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 Righeti

Winner wild-card B at El Segundo

Yucaipa at Upland

Winner wild-card C at #4 Cerritos

Winner wild-card D at #3 Troy

Arroyo Grande at Redlands East Valley

Winner wild-card E at Santa Monica

Winner wild-card F at #2 Los Osos

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Heritage Park (Irvine), 2 and 3:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 1:30 p.m.

DIVISION 5

Wild-card match, Tuesday, 5 p.m.

Burbank Burroughs at Bonita

First round, Wednesday, 5 p.m.

Riverside North at #1 Glendale

El Rancho at Los Altos

Winner wild-card A at Riverside Poly

Whittier at #4 Flintridge Prep

Pasadena at #3 Pasadena Poly

Crescenta Valley at Walnut

Arlington at Burbank

Chadwick at #2 La Serna

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Mt. San Antonio College (Walnut), 6 and 7:30 p.m. Championship, Nov. 17 at Heritage Park (Irvine), 5:3 p.m.

DIVISION 6

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--Xavier Prep at Beaumont

B--San Dimas at Oxnard

C--Oxnard Pacifica at Carpinteria

D--Villanova Prep at Lompoc Cabrillo

E--Cathedral at Palm Springs

F--Morro Bay at Palm Desert

First round, Thursday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 Malibu

Winner wild-card B at Santa Ynez

Lakeside at Nogales

Winner wild-card C at #4 La Quinta

Winner wild-card D at #3 Temescal Canyon

Winner wild-card E at Hemet

Winner wild-card F at Rio Mesa

Hacienda Heights Wilson at #2 Oaks Christian

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at Mt. San Antonio College (Walnut), 3 and 4:30 p.m. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 10:30 a.m.

DIVISION 7

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--Tustin at Jurupa Valley

B--San Gorgonio at Garden Grove

C--Colony at Pacific

D--Westminster La Quinta at Yorba Linda

E--Orange at Katella

First round, Thursday, 5 p.m.

Winner wild-card A at #1 Citrus Valley

Chino at Segerstrom

Brentwood at Santa Ana Valley

Winner wild-card B at #4 Placentia Valencua

Winner wild-card C at at #3 Cypress

Ocean View at Los Amigos

Winner wild-card D at Ramona

Winner wild-card E at #2 Don Lugo

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov, 14 at alternate sites. Championship, Nov, 17 at Heritage Park (Irvine), 9:15 a.m.

Trending Discussions

X
Log In Sign Up

forgot?
Log In Sign Up

Forgot password?

We'll email you a reset link.

If you signed up using a 3rd party account like Facebook or Twitter, please login with it instead.

Forgot password?

Try another email?

Almost done,

Join The Skip Shot

You must be a member of The Skip Shot to participate.

We have our own Community Guidelines at The Skip Shot. You should read them.

Join The Skip Shot

You must be a member of The Skip Shot to participate.

We have our own Community Guidelines at The Skip Shot. You should read them.

Spinner

Authenticating

Great!

Choose an available username to complete sign up.

In order to provide our users with a better overall experience, we ask for more information from Facebook when using it to login so that we can learn more about our audience and provide you with the best possible experience. We do not store specific user data and the sharing of it is not required to login with Facebook.